banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
Local News

The deadline to turn in paperwork to get on the Aug. 2 primary ballot has passed, however, the unofficial ballot likely will change. Those who change their mind have two days to withdraw, and township clerks have until Monday, April 25 to get all of their candidate’s names to the Barry County Clerk.

 

In many cases the primary election determines who will win a seat if two Republicans face off, and there is no Democratic opposition, the winner is assured of election in November. 

What follows is the primary ballot so far for the 16 townships in the county. Updates will be added when the ballot is finalized. 

 

Assyria: Mike Timmons is running for supervisor, Elizabeth A. Miller for treasurer, Eugene Waterbury and James Miller for trustee.

 

Baltimore: Jeremy Miller(Dem) and Chad VanSyckle (Rep) are running for supervisor, Penelope J. Ypma for clerk, Anna Miller (no party given) and Melissa L. VanSyckle (Rep) are running for treasurer, Gerard R. Ypma for trustee.

 

Barry: Wesley Kahler is running for supervisor, Dawn M. Crapo (Rep) and Debra Knight (Rep) and Charity Frie, (Dem) for clerk, Judith E. Wooer, (Rep) and Anthony Crosariol (Rep) for treasurer, Teresa Schuiteboer (Rep), Lee Campbell (Rep) and James Alden (Rep) and Ricky Lawrence (Rep) for trustee.

 

Carlton: Brad H. Carpenter is running for supervisor, Kris Slagel (Rep) and David Yonker (Rep) for treasurer, Cary Smith for trustee.

 

Castleton: Cheryl Hartwell is running for supervisor, Marcia Scramlin for clerk, Joy E. Mulder for treasurer, Earl M. Wilson and Michael Trahan for trustee.

 

Hastings: Jim Brown is running for supervisor, Anita Mennell for clerk, Jenee Phillips for treasurer, Ron Mennell (Rep), James M. Partridge II (Rep) Keith A. Murphy (Dem) and William J. Wetzel (Rep)  for trustee.

 

Hope: Mark S. Feldpausch (Rep) and Mark Brandli (Rep) are  running for supervisor , Deborah Jackson for clerk, Arlene Tonkin for treasurer, Matthew T. Peake, Kenneth Chandler, Alice Hunt and David Messelink, (all Republicans), for trustee.

 

Irving: Jamie R. Knight is running for supervisor, Nichole Donker (Rep) and Shelly Lake (Rep) for clerk, Lynnette Ann Wingeier, treasurer, Michael Buehler, Dean Bass, Larry Brummel Jr., Mike Wright (all Republican) for trustee.

 

Johnstown: Barbara J. Earl is running for supervisor, Sheri M. Babcock for clerk, Karmen K. Nickerson for treasurer, Deana Powell, (Rep) Jeffrey T, Warren, (Rep) Roy W. Thunder,(Rep) Robert Dirmeyer, Jr., Blake Griffin (Dem) and Twilla Gibbons (Dem) for trustee.

 

Maple Grove: Jeff Butler is running for supervisor, Susie Butler for clerk, Ginger Cole for treasurer, Larry Hook, Steve Gauss, Doug Westendorp, (all Republicans) for trustee.

 

Orangeville: Thomas J. Rook is running for supervisor, Janet Browneye (Rep) and Melody Risner (Rep) for clerk, Michelle Ritchie for treasurer, Robert Perino (Rep), Heather Foreman-Colthurst (Dem), Linda Ribble (Rep), Jodi L. Patrick (Rep) and Karmin Bourdo (Dem) for trustee.

 

Prairieville: Jim Stoneburner (Rep) and Chris Khoury (Rep) are running for supervisor, Ted DeVries for clerk, Judy Pence for treasurer,  Richard Van Niman for trustee. Deb Young, Kevin Louden, John H. Hoek, Scott Kuebler for Parks and Recreation Board.

 

Rutland: Gerald Schmiedicke (Rep), Larry Watson (Rep), and Curt Cybulski (Indep) are running for supervisor, Robin Hawthorne for clerk, Sandra Greenfield for treasurer, Sandra L. James (Rep) Marlin Walters (Rep), Michael Hallifax, (no party given) and Brenda Bellmore (Rep) for trustee.

 

Thornapple: Michael T. Bremer is running for supervisor, Cindy Willshire for clerk, Debra K. Buckowing for treasurer, Ross DeMaagd, Jake Jelsema, Andrew Lindemulder, Curt Campbell and Sandra L. Rairigh (all Republicans) for trustee.

 

Woodland: Jeffrey S. MacKenzie is running for supervisor, Nancy Stanton for clerk, Shawn Durkee for treasurer.

 

Yankee Spring: Paul Heystek (Rep) and Mark Englerth (Rep) are running for supervisor, Janice Lippert (Rep) and Thomas Wallace (Rep), for clerk, Alice M. Jansma for treasurer, Roger Rottschafer, Jacob M. Welch, Shannon Vandenberg, Patrick Jansens (all Republicans) for trustee. Sandra A. Marcukaitis for constable.

 

 

 

DOWNLOAD OUR MOBILE APP

FOR YOUR PHONE OR TABLET!

  

 

 

Weather
On Air Now
Best Country Hits
Best Country Hits
12:00am - 12:00am
Weekend Show