As with the county elected officials and commissioners, many township contests were settled by voters in the August Primary. Contested seats will have the results, the unopposed are listed.
TOWNSHIPS:
Assyria Township:
Supervisor Mike Timmons, Treasurer Elizabeth Miller and Trustees Eugene Waterbury and James Miller are unopposed.
Clerk:
Diane Bishop---130
Annette Terry---405
Tandra Sue Angus---302
Baltimore Township:
Supervisor:
Jeremy Miller--395
Chad VanSyckle--477
Treasurer:
Melissa VanSyckle--470
Anna Miller--383
Clerk Penelope Ypma and Trustees Gerard Ypma and Micheal Altoft are unopposed.
Barry Township:
Supervisor Wesley Kahler, Treasurer Judith Wooer and Trustees Lee Campbell and Teresa Schuiteboer are unopposed.
Clerk:
Debra Knight--1129
Charity Frie--517
Carlton Township:
Supervisor Brad Carpenter, Clerk Michelle Erb, Treasurer Terri Geiger, and Trustees Cary Smith and Gary VandeCar are unopposed.
Castleton Township:
Supervisor Cheryl Hartwell, Clerk Marcia Scramlin, Treasurer Joy Mulder and Trustees Earl Wilson and Michael Trahan are unopposed.
Hastings Township:
Supervisor Jim Brown, Clerk Anita Mennell, Treasurer Jenee Phillips, Trustees Keith Murphy, James Partridge, William Wetzel and Ron Mennell are unopposed.
Hope Township:
Supervisor is Mark Feldpausch.
Clerk Deborah Jackson, Treasurer Arlene Tonkin and Trustees Matthew Peake and David Messelink are unopposed.
Irving Township:
Supervisor Jamie Knight, Clerk Sharon Olson, Treasurer Lynnette Wingeier and Trustees Michael Buehler and Dean Bass are unopposed.
Johnstown Township:
Supervisor Barbara Earl, Clerk Sheri Babcock, Treasurer Karmen Nickerson and
Trustees: (vote for two)
Jeffrey Warren---926
Deana Powell---949
Blake Griffin---460
Twilla Gibbons---441
Maple Grove Township:
Supervisor Jeff Butler, Clerk Susie Butler, Treasurer Ginger Cole and Trustees Doug Westendorp and Larry Hook are unopposed.
Orangeville Township:
Supervisor Tom Rook, Clerk Melody Risner, Treasurer Michelle Ritchie are unopposed.
Trustee: (vote for two)
Robert Perino--912
Linda Ribble--866
Heather Foreman-Colt--400
Karmin Bourdo--634
Prairieville Township:
Supervisor Jim Stoneburner, Clerk Ted Devries, Treasurer Judy Pence, and Trustees Breanna Borden and Richard Van Niman are unopposed.
Parks and Recreation Board: Deb Young, Kevin Louden, John Hoek, Scott Kuebler are unopposed, with one open seat.
Rutland Township:
Supervisor:
Larry Watson--1352
Curt Cybulski--494
Clerk Robin Hawthorne, Treasurer Sandra Greenfield and Trustees Sandra James, Marlin Walters, Michael Hallifax and Brenda Bellmore are unopposed.
Thornapple Township:
Supervisor Mike Bremer, Clerk Cindy Willshire, Treasurer Debra Buckowing and Trustees Ross DeMaagd, Jake Jelsema, Andrew Lindemulder and Sandra Rairigh are unopposed.
Woodland Township:
Supervisor Jeffrey MacKenzie, Clerk Nancy Stanton, Treasurer Shawn Durkee are unopposed. Two trustee seats are open.
Yankee Springs Township:
Supervisor Mark Englerth, Treasurer Alice Jansma, Clerk Janice Lippert and Trustees Roger Rottschafer and Shanon VandenBerg and Constable Charles Biggs are unopposed.